Inteligentny budynek jest to określenie wysoko zaawansowanego technicznie budynku.
Inteligentny budynek posiada system czujników i detektorów oraz jeden, zintegrowany system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Dzięki informacjom pochodzącym z różnych elementów systemu, budynek może reagować na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz, co prowadzi do maksymalizacji funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa, minimalizacji kosztów eksploatacji i modernizacji oraz ograniczenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń. System inteligentnego budynku nie powinien wpływać negatywnie na ludzi znajdujących się w jego środowisku.
Sterowanie oświetleniem polega na ręcznym, półautomatycznym lub automatycznym ustawieniu różnych funkcji oświetlenia zależnie od wymagań użytkownika lub warunków zewnętrznych. Można sterować zapalaniem i gaszeniem światła oraz zmianą jego natężenia (ściemnianie i rozjaśnianie).
Sterowanie oświetleniem może odbywać się na bardzo różnych poziomach – od ręcznego ustawienia wymaganego natężenia światła za pomocą ściemniaczy po pełną automatyzację uwzględniającą porę dnia, natężenie światła zewnętrznego, otwieranie i zamykanie drzwi oraz obecność domowników.
System alarmowy i monitoringu to różnego rodzaju urządzenia, których najważniejszym zadaniem jest ochrona domu przed niepożądanymi osobami. Systemy alarmowe i monitoringu mogą być także wykorzystywane do informowania o zagrożeniach pożarowych. W systemach alarmowych mających zadanie zabezpieczenia przed włamaniami wykorzystuje się różnego rodzaju czujki podczerwieni reagujące na ruch. Oprócz czujników podczerwieni montowane są także specjalne czujniki magnetyczne, które zabezpieczają okna i drzwi przed włamaniem. Tego typu systemy aktywowane lub dezaktywowane są za pomocą specjalnego kodu, który wprowadzany jest do systemu za pośrednictwem klawiatury. Systemy alarmowe nie są zbytnio skomplikowane w obsłudze, a zwiększają bezpieczeństwo danego obiektu. System alarmowy ma za zadanie automatycznie poinformować policję o zaistniałych okolicznościach, uruchomienie syren alarmowych mających odstraszyć intruza i zwrócić uwagę ew. przechodniów. Doskonałym uzupełnieniem systemu alarmowego jest system monitoringu. System monitoringu złożony jest z szeregu kamer przemysłowych i urządzeń rejestrujących. Kamery cały czas rejestrują obraz zarówno w budynku jak i na zewnątrz. Materiał nagrywany jest za pomocą rejestratorów. W przypadku jakiegokolwiek incydentu materiał nagraniowy może posłużyć jako dowód w sprawie.
Kontrola dostępu w inteligentnym domu jest ściśle zintegrowana z systemem alarmowym i jest jednym z elementów (oprócz systemu alarmowego i monitoringu) skutecznej ochrony domu przed wtargnięciem osób nieupoważnionych.
System przeciwpożarowy jest kolejnym bardzo ważnym elementem inteligentnego domu. Jego podstawowym zadaniem jest czynna ochrona inteligentnego domu i jego użytkowników przed pożarami. Każdy system przeciwpożarowy składa się z dwóch podstawowych elementów: czujniki dymu i temperatury, bezprzewodowa sieć przeciwpożarowa (element odpowiedzialny za gaszenie pożarów). Skuteczna walka z pożarami możliwa jest tylko i wyłącznie dzięki współpracy między tymi dwoma elementami systemu. Priorytetowym zadaniem systemu przeciwpożarowego jest lokalizacja punktu w którym wybuchł pożar. W przypadku wybuchów system jest bezradny i zazwyczaj ulega uszkodzeniu. Jednak w przypadku najczęstszych domowych pożarów jest wyjątkowo skuteczny. Ponadto, większość systemów przeciwpożarowych posiada swoje centrale w najbliższej straży pożarnej. W przypadku wykrycia pożaru system natychmiastowo wysyła sygnał do centrali straży pożarnej, co pozwala na szybką interwencję strażaków.
To są tylko przykłady systemów, które można zastosować w Inteligentnym budynku. Wiele innych systemów można tworzyć i łączyć je ze sobą, jedynym ograniczeniem podczas tego procesu może być tylko wyobraźnia.
Skontaktuj się z nami, a dołożymy wszelkich starań, aby spełnić Twoje oczekiwania. >>Kontakt<<